برای چسباندن شیشه از چسب پلی اورتان استفاده کنیم یا سیلیکون ؟

تزریق چسب برای چسباندن شیشه اتومبیل

۱- پلی اورتان

چسب اصولی و استاندارد برای چسباندن شیشه اتومبیل چسب پلی اورتان میباشد .

چون اکثر چسب های پلی اورتان موجود در بازار ۲ جزئی هستند یعنی نیاز به ماده ی دیگری به نام پرایمر دارند و باید قبل از تزریق چسب ، سطح کار بوسیله پرایمر که نوعی رنگ مخصوص هست کاملا پوشیده شود . این امر باعث میشود تا چسب پلی اورتان به سطح کار صد در صد بچسبد و از قدرت و دوام بسیار بالایی برخوردار باشد .
اما به دلیل در دسترس نبودن و بسیار گران بودن پرایمر ، بعضی از نصاب ها چسب پلی اورتان را به تنهایی استفاده میکنند که کار اشتباهی است و چسب از استحکام و چسبندگی لازم برخوردار نخواهد بود مگر اینکه از چسب پلی اورتان بدون نیاز به پرایمر ( اصطلاحا پرایمرلس Primerless ) استفاده کنند که حتما باید از این امر اطمینان حاصل کرد چون از این محصول به ندرت در بازار یافت میشود .
۲- سیلیکون :
چسب سیلیکون احتیاج به پرایمر ندارد و تقریبا به همه سطوح می چسبد ولی معایبی دارد که به چند مورد آن اشاره میکنیم :
الف ) بوی تند سرکه میدهد که تا چند روزی به مشام راننده میخورد و آزار دهنده است .
ب ) از سختی و چسبندگی استاندارد برخوردار نمیباشد مثلا هنگامی که برای ماشینی همانند آزرا استفاده میشود هنگام عبور از جاده نا هموار از قسمت جلوی داشبورد خودرو صدای زیادی به گوش میرسد و یا هنگام تصادف شیشه به راحتی از بدنه جدا میشود .

ج ) غالبا وقتی شیشه شکسته شما از بدنه جدا میشود قسمتی از چسب فابریک شما ( در صورتی که شیشه قبلا عوض نشده باشد ) روی بدنه باقی می ماند که از جنس جسپ پلی اورتان است وقتی برای چسباندن شیشه از سیلیکون استفاده میکنید چون چسب سیلیکون و پلی اورتان هم فاز نیستند چسب شما در ناحیه بدنه بسیار ضعیف خواهد بود .

مجموعه چسب اسکای فلکس نوعی از چسب را به بازار ارائه کرده که خود دارای خواص زیر است :

۱ – قابل اجرا در تمام سطوح بدین معنی که چسب باقیمانده روی بدنه چه پلی اورتان باشد چه سیلیکون ، قابلیت اجرا دارد .

۲ – خواص چسب پلی اورتان و سیلیکون را دارد ولی معایب آنها را ندارد یعنی از سختی و چسبندگی بالایی برخوردار است و بوی بدی نمیدهد و همانند سیلیکون نیاز به پرایمر ندارد .

۳ – قابل اجرا در تمام شرایط آب و هوایی

۴ – بدون افزودنی های شیمیایی جهت تسریع در خشک شدن که این باعث میشود چسب مورد نظر کمی دیر تر خشک شود ولی از استحکام بسیار بالایی برخوردار خواهد بود .

 

و بسیار خواص دیگر که در این مجمل نمیگنجد ….

 

همچنین توجه شما را به مشاهده ویدیویی که درباره تست و بررسی انواع چسب میباشد جمع میکنیم .

فیلم بررسی انواع چسب مورد استفاده در صنف شیشه اتومبیل – قسمت اول

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *